Godziny pracy logopedy

w roku szkolnym 2017/2018

Logopeda mgr Wioletta Maruszewska - Ścigała
(gabinet logopedyczny sala 24)

Poniedziałek   8.00- 14.30

Wtorek            8.00- 14.30

Środa              8.00- 14.25

Czwartek         7.15- 11.25

Piątek              8.00- 14.25

Rodzicu! Zanim dziecko zacznie mówić:

- Ucz swoje dziecko koncentracji na dźwiękach, bawiąc się z nim w zabawy dźwiękonaśladowcze, w zabawy na lokalizację dźwięku. Prawidłowy słuch to podłoże do prawidłowego mówienia.

- Wykonuj z dzieckiem zabawy usprawniające wargi, język ,policzki, podniebienie miękkie. Sprawne narządy mowy to czynnik warunkujący prawidłową artykulację poszczególnych głosek.

- Baw się z dzieckiem w zabawy oddechowe, pamiętaj mówimy na wydechu, zadbaj aby Twoje dziecko miało zamkniętą buzię, gdy nie mówi. Pamiętaj! ćwiczenia oddechowe wykonujemy krótko i zawsze w wywietrzonych pomieszczeniach.

- Zabawy paluszkowe, wyliczanki to świetna okazja do trenowania pamięci słuchowej, trenowania poczucia rytmu, wprowadzanie w świat cyfr.

- Rysuj, maluj, nazywaj kolory ze swoim dzieckiem to pomaga Twojemu dziecku w poprawnym posługiwaniu się przyborami szkolnymi: kredki, kreda, pędzel, poszerzasz w ten sposób słownictwo Twojego dziecka, rysując i mówiąc jednocześnie mówisz wolniej i nazywasz to co rysujesz, wpływa to na lepsze przyswajanie pojęć abstrakcyjnych.

- Wymyślajcie zagadki, układajcie wierszyki, wyliczanki, uczymy w ten sposób definiowania pojęć, rozwijamy myślenie logiczne, doskonalimy poczucie rytmu, bogacimy zasób słów dziecka.

- Poczytaj mi, Mamo!, Tato! - czytajcie swojemu dziecku jak najwcześniej, bardzo ważne! jest aby treść była dostosowana do wieku dziecka. Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka, wzbogaca słownik dziecka, pomaga w nawiązaniu pozytywnych więzi pomiędzy Wami, wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka, uczy słuchania, wzbudza ciekawość poznawczą, wdraża i zachęca do interesowania się książkami i czytaniem, co w dobie telewizji i komputerów jest bardzo cenne.

Drogi rodzicu!

Jeżeli u Twojego dziecka stwierdzono wadę wymowy, motywuj je do korzystania z zajęć logopedycznych. Ty także powinieneś pomóc córce/synowi pamiętając o tym, że dla pozytywnych efektów terapii bardzo ważne są systematyczne ćwiczenia w domu. Skuteczność terapii ściśle uzależniona jest od współpracy rodziców z logopedą!  I tylko wówczas, gdy współpraca ta ma rzeczywiście miejsce - terapia przynosi rezultaty.

Wskazówki dla rodziców dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną:

• Bądź w stałym kontakcie z logopedą, aby na bieżąco pozyskać informacje o stanie mowy swojego dziecka.
  • Dopilnuj, aby dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia logopedyczne.
  • Pracuj z dzieckiem w domu poprzez utrwalanie materiału zawartego w zeszycie lub na kserokopiach.
  • Chwal swoje dziecko nawet za minimalne osiągnięcia, co znacznie zmobilizuje je do wysiłku.
  • Chwal i nagradzaj dziecko nie tylko za efekty jego pracy, ile za włożony w nią wysiłek. Spraw, aby praca z dzieckiem była przyjemna dla Was obojga.

Logopedia to nie tylko ćwiczenia języka i wywoływanie głosek, które nie brzmią poprawnie. To także ćwiczenia dykcji, czyli „czystej” i wyraźnej wymowy. Dlatego właśnie prezentuję Wam najtrudniejsze polskie łamańce językowe do samodzielnego ćwiczenia. Zapewniam przy tym znakomitą zabawę! Zaglądajcie do kącika logopedy, ponieważ łamańce prezentowane będą w seriach…

A oto pierwsza z nich: